Kinga, umywalka w stylu rustykalnym

Kinga, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

KINGA, umywalka ceramiczna formowana ręcznie na wzór  dawnych emaliowanych misek. Ozdobiona złoto-srebrnym rantem, inspirowanym delikatną koronką, odwołującą się do tradycyjnego stylu rustykalnego

Kinga, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

Kinga, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

Styl rustykalny swoją nazwę zawdzięcza słowu „rustic”, które w języku angielskim oznacza „wiejski”, „swojski”, „chłopski”. Pierwsze meble rustykalne powstały w Stanach Zjednoczonych na przełomie XVIII i XIX w. Wykonywano je z naturalnych, niedrogich materiałów – najczęściej z drewna. Dzisiaj styl ten gości w wielu domach, jest bowiem idealny dla osób, którym marzy się wiejska sielanka nawet w centrum miasta. Przywodzi na myśl ciepły, domowy, przytulny klimat, kojarzący się ze staropolskim dworkiem lub chatą za lasem. Choć pozostaje bardzo spójny, to jego plastyczność daje nieograniczone możliwości aranżacyjne i pozostawia szerokie pole do popisu dla tych, którzy zechcą go zestawić z innymi trendami.

Kinga, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

Pierwszym meblem, zaprojektowanym w stylu rustykalnym, było krzesło „Adirondack” z 1903 roku. Jego autor, Thomas Lee, odwołał się do najprostszych form i naturalnych materiałów, konstruując mebel z jedenastu elementów, pochodzących z jednej deski. Krzesło, które miało służyć do wypoczynku w domku letniskowym na zboczach gór Adirondack, ozdobiło wkrótce przydomowe zakątki na całym świecie.

Styl rustykalny kocha drewno. Powierzchnia mebli rustykalnych powinna być pełna spękań, słojów i sęków. Najlepiej, kiedy jest jasna – wtedy wygląda najbardziej naturalnie. Nieobce jej jest jednak bejcowanie na mahoń czy palisander. Wprowadzając do wnętrz styl rustykalny, warto oddać lakierowane meble do ługowania. Proces ten polega na zdzieraniu wierzchnich powłok drewna, dzięki czemu mebel zyskuje swojski, surowy wygląd.

Świetnym pomysłem, oddającym naturalne inklinacje stylu rustykalnego, jest także zakup mebli zaprojektowanych z oryginalnych gałęzi. Ociosane dębowe konary mogą tworzyć konstrukcję krzeseł w jadalni lub nogi stolika kawowego w salonie. Należy pamiętać, że styl rustykalny nie toleruje zbyt fantazyjnych kształtów mebli. Powinny być proste, pozbawione misternych ozdobników.

Kinga, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

Meble w typowej kuchni rustykalnej powinny być drewniane i proste. Styl rustykalny akceptuje również kamień, dlatego blaty szafek z powodzeniem mogą go imitować. Kuchenne wnętrze można urozmaicić kolorowym elementem, na przykład zielonym kredensem pomalowanym w ludowe wzory. Na jego półkach pięknie zaprezentują się gliniane naczynia i masywne szklane butelki. Styl rustykalny to też ciosane belki stropowe na suficie i okap udekorowany warkoczami czosnku i bukietami suszonych ziół. Styl rustykalny jest przede wszystkim przytulny, dlatego wnętrze kuchni warto ocieplić haftowanymi makatkami i firankami wykończonymi koronką. Podłogę mogą zdobić kafle w kolorach ziemi lub specjalne płytki imitujące kamienne klepiska.

Styl rustykalny lubi naturalne tkaniny. We wnętrzach powinny dominować len, bawełna czy wełna. Serwety i serwetki mogą być jasne, proste, wykończone koronką lub barwne i wzorzyste. Najczęściej do stylu rustykalnego przenikają wzory ludowe. W przypadku polskiej tradycji mogą to być desenie łużyckie, kaszubskie czy góralskie. Mieszkanie od razu wygląda bardziej radośnie i kolorowo. Ściany warto ozdobić folklorystycznym kilimem, a na podłogę rzucić dywan w podobnym rustykalnym stylu. Obicia kanap i foteli mogą być gładkie lub tłoczone w kwiaty, a nawet pasy czy kratę. Dobrze, kiedy komponują się z deseniem na firankach. Te natomiast mogą być długie i ciężkie bądź delikatne i ażurowe. Styl rustykalny uwielbia także kraciaste zazdrostki lub lekkie, wykonane na szydełku lambrekiny.

Kinga, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

Styl rustykalny to przede wszystkim kolory ziemi. Na ścianach doskonale prezentują się więc delikatne brązy i beże. Oprócz nich często spotyka się także pastelową paletę barw, pośród której prym wiodą rozmyte zielenie i błękity. W takich wnętrzach często pojawia się także czysta biel albo biel łamana subtelnymi żółcieniami i oranżami. Bielone ściany nierzadko są przecierane, nierówne, chropowate. Podobny efekt można uzyskać, nakładając tynk zamaszystymi, półkolistymi ruchami. Nierówną fakturę wystarczy pokryć wybranym kolorem farby. W stylu rustykalnym mile widziane są też pojedyncze ściany wykładane kamieniem, drewnem, a nawet cegłą. Podobny zabieg najlepiej wygląda w dużych, przestronnych wnętrzach.

Styl rustykalny z powodzeniem można łączyć z shabby chic, stylem angielskim czy loftowym. Pierwsza fuzja jest najbardziej romantyczna. Surowe meble rustykalne doskonale uzupełnią białe, postarzane szafki zdobione wizerunkami cherubinów. Style połączy także kwiecisty wzór firan i obić mebli. Kuchnia łącząca styl rustykalny z elementami angielskimi to równie ciekawy eksperyment. Klasyczna elegancja sprawi, że będzie mniej swojska, a bardziej szykowna. Drewniane meble mogą być białe, podłoga dębowa. Na środku kuchni warto zaaranżować wyspę z litego drewna, a nad okapem powiesić typowy dla stylu angielskiego zegar dworcowy. Industrialny klimat loftu warto przełamać stylem rustykalnym. Można wykorzystać do tego stół z surowego, spękanego drewna lub wyłożyć kuchenne ściany białymi kaflami.

Dom rustykalny bywa jak melancholijne spojrzenie w przeszłość, w której odnaleźć można ogromną dozę przytulności i spokoju.

Kinga, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

We wnętrzach rustykalnych nieodzownie znajdziemy także emaliowane naczynia, które ogromną popularnością cieszyły się do w pierwszej połowie wieku XX., a teraz wracają na fali mody vintage. Łączą w sobie doskonale walory dekoracyjne oraz funkcjonalne. Produkty wykonane z solidnej blachy stalowej pokrywane są warstwą emalii, która tworzona jest na bazie mieszanki naturalnych minerałów. Stylowe przedmioty emaliowane  występują w bogatej gamie kolorystycznej i wzorniczej. Znaleźć w niej można delikatne pastele, subtelne motywy ozdobne lub też żywe, intensywne barwy i efektowne kalki dekoracyjne. Emalia to ponadczasowy wybór, który zyskał już status kuchennej klasyki i nie tylko. Bez wątpienia nie może jej zabraknąć w żadnym domu. Luksusowym przywołaniem tradycyjnej, białej miski jest ceramiczna umywalka KINGA, zaprojektowana przez polską artystkę-ceramika dla sklepu FLORISA.PL.

Kinga, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

Umywalka KINGA została wykonana z plastycznej gliny szamotowej, a następnie wypalona w temperaturze 1200 stopni Celsjusza. Ręcznie formowana oraz szkliwiona zwraca uwagę wysokim poziomem rzemiosła artystycznego. Będzie ozdobą każdego wnętrza, urządzonego zarówno w stylu tradycyjnym, jak i współczesnym.

Każda z umywalek utworzona według tego wzorca KINGA, mimo repetycji, pozostaje niepowtarzalnym dziełem sztuki użytkowej. Zyskuje na wartości drobnymi odstępstwami rozmiaru, kształtu, koloru, masywności polewy szkliwa, czy siatki uzyskanych w procesie wypalania spęknieć, które odróżniają ją od pozostałych egzemplarzy w danej serii.

Kinga, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

Zapraszamy do sklepu FLORISA.PL zarówno po artystyczneumywalkiceramiczne i baterie retro, jak i wyroby z betonuarchitektonicznego, terakotę oraz ceramiczne i cementowe kafle do wykładania ścian i posadzek!

 

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1stargray
Aggregate Rating
5 based on 3 votes
Brand Name
Umywalka ceramiczna
Product Name
Kinga
Price
pln 1290
Product Availability
Available in Stock
Ten wpis został opublikowany w kategorii Pozostałe, Stylowe umywalki i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.