Marina, umywalka w stylu marynistycznym

Marina, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

MARINA, ręcznie formowana umywalka ceramiczna na wzór dawnych emaliowanych misek. Ozdobiona granatowym rantem, przypominającym wyplatanki ze sznurka, zaczerpnięte z tradycji marynistycznej

Marina, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

Styl marynistyczny to trend ponadczasowy, często powracający we wnętrzarstwie. Początki zainteresowania biało-niebieskimi zestawieniami zapoczątkowała królowa Wiktoria, kiedy na wycieczkę statkiem ubrała 4-letniego księcia Edwarda w mundurek marynarza. Ta stylizacja spodobała się tak bardzo, że w latach 20. i 30. nie tylko dzieci, ale też dorośli spacerowali po nadmorskich promenadach w ubraniach nawiązujących do marynarskich. Wkrótce owa fascynacja przeniosła się także do wnętrz, a przetarte meble, wyblakłe płótna i pogodne kolory zaczęto spotykać nie tylko w domach letniskowych, ale też miejskich. Obecnie elementy stylu marynistycznego stosowane są przy wielu okazjach, ponieważ wodna paleta kolorów oraz akcenty związane z żeglugą przywołują wspomnienia wakacji: słońce, morską bryzę, słoną wodę, rozgrzany piasek.

Marina, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

Choć styl marynistyczny można zaaranżować wyłącznie za pomocą odpowiednich zestawień kolorów, to podstawą kompozycji pozostają marynarskie pasy. Dominuje biel połączona z odcieniami niebieskiego: mocnym granatem, błękitem, subtelnym turkusem. Obok wyrazistych barw popularne są odcienie, wyglądające na spłowiałe w słońcu. Ważną rolę pełnią też kolory linii brzegowej: piaskowa żółć, miękka zieleń i ciemny brąz. Spokojne morskie tonacje przełamują jedynie dodatki w kolorze żywej czerwieni.

Marina, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

Styl marynistyczny dobrze czuje się w pomieszczeniach jasnych, przestronnych i dobrze oświetlonych. Jeżeli główny akcent w aranżacji planujemy położyć na ściany, to możemy wybierać między panelami, a tapetami ze wzorami o morskiej tematyce. Alternatywą dla nich mogą być wnętrza, gdzie marynarskie motywy pojawiają się na meblach i dodatkach. Ściany dla kontrastu powinny pozostać wówczas jednolite: białe, niebieskie, piaskowe. Możemy sięgnąć także po rozwiązania architektoniczne – okna w kształcie bulajów, a także drewniane deski.

Marina, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

Marina, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

Warunkiem udanej aranżacji marynistycznej pozostaje odpowiedni dobór kolorów i rodzaj materiału. Drewno, pokryte białą farbą lub podane w naturalnym, zszarzałym kolorze, często o surowej, przetartej fakturze. Dobór mebli jest dość swobodny: od prostych, po wymyślnie rzeźbione. Tkaniny są naturalne: bawełniane poduszki, lniane zasłony, obicia płócienne. Warto wprowadzić element nawiązujący do tradycyjnych wyrobów wyspiarskich: kosz z trawy morskiej, krzesło z rattanu lub wikliny. Takie wnętrza to skarbnice pamiątek, których uzupełnienie stanowić będą subtelnie wyeksponowane dodatki, nawiązujące do dalekich rejsów i nadmorskiego krajobrazu: muszle, węzły, liny, latarnie, kompas, koło ratunkowe i ster, skrzynia, butelki.

Marina, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

Elementem, który łączy międzywojenne domki letniskowe nad morzem z domostwami, urządzonymi w innych ważnych stylach owego czasu, pozostają tak popularne wówczas naczynia emaliowane. Duże miednice, służące do codziennej toalety, wykonane ze stalowej blachy, pokrytej warstwą emalii, wytworzonej na bazie naturalnej mieszanki z minerałów, powracają dziś na fali mody vintage. Emalia zyskała status kuchennej i łazienkowej klasyki – jej artystyczną trawestację stanowi ceramiczna umywalka MARINA ze sklepu Florisa.pl.

Marina, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

Umywalka Marina została wykonana z plastycznej gliny szamotowej, a następnie wypalona w temperaturze 1200 stopni Celsjusza. Ręcznie formowana oraz szkliwiona zwraca uwagę wysokim poziomem rzemiosła artystycznego. Będzie ozdobą każdego wnętrza, urządzonego zarówno w stylu tradycyjnym, jak i współczesnym.

Marina, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

Każda z umywalek utworzona według wzorca Marina, mimo repetycji, pozostaje niepowtarzalnym dziełem sztuki użytkowej. Zyskuje na wartości drobnymi odstępstwami rozmiaru, kształtu, koloru, masywności polewy szkliwa, czy siatki uzyskanych w procesie wypalania spęknieć, które odróżniają ją od pozostałych egzemplarzy w danej serii.

Marina, umywalka ceramiczna ze sklepu Florisa.pl

Zapraszamy do sklepu FLORISA.PL zarówno po artystyczneumywalkiceramiczne i baterie retro, jak i wyroby z betonuarchitektonicznego, terakotę oraz ceramiczne i cementowe kafle do wykładania ścian i posadzek!

Summary
product image
Aggregate Rating
5 based on 2 votes
Brand Name
Umywalka ceramiczna
Product Name
Marina
Price
pln 1290
Product Availability
Available in Stock
Ten wpis został opublikowany w kategorii Pozostałe, Stylowe umywalki i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.