Rewitalizacja historycznych posadzek w Kościerzynie

Z wielką dumą i radością dzielimy się z Wami informacją, że po raz kolejny zostaliśmy wybrani do odtworzenia historycznych posadzek cementowych w zabytkowym, tym razem 150-letnim, budynku w Kościerzynie na Pomorzu Zachodnim, w którym obecnie znajduje się Szkoła Podstawowa nr 1

thumbnail

Jest to dawna siedziba Zakładu Najświętszej Marii Panny Anielskiej, który mieści się w gmachu klasztornym zbudowanym w latach 1863 – 1864.  W czasie zaborów stanowił on centrum wychowania narodowego, odgrywając ważną rolę w krzewieniu polskości.

538878Na początku działały tu: Wyższa Szkoła Żeńska oraz Szkoła Elementarna. W 1868 roku  dodano klasę wstępną, dzięki czemu – po ukończeniu pensji – najzdolniejsze uczennice mogły przejść do dwuletniej selekty. Miały w ten sposób możliwość uzyskania zawodu nauczycielskiego.

asdfasdf       IMAG0230       IMAG0232

W 1878 roku zakład przemianowano na Świecką Wyższą Katolicką Szkołę Żeńską, a w roku 1908 – w związku z reformą szkolnictwa żeńskiego – powstało tu liceum, selekta zaś stała się wyższym liceum, które niestety rozwiązano w 1912 roku.

IMAG0225

W 1939 roku po wybuchu II Wojny Światowej niemieccy okupanci zajęli budynek na cele wojskowe, wysiedlając siostry i młodzież.

IMAG0245     IMAG0229     IMAG0228

W 1945 roku wróciły tu Urszulanki, by 1951 roku przekazać budynek na rzecz dwóch szkół – jedną z nich jest Szkoła Podstawowa Nr 1.

Po burzliwej historii i intensywnym użytkowaniu w 2015 roku – podczas wakacji – wymienimy w tym niezwykłym budynku 170 m2 posadzek, odtwarzając zniszczone upływem czasu cementowe płytki, tak by mogły one służyć następnym pokoleniom!

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polskie cementowe płytki podłogowe, Pozostałe i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Rewitalizacja historycznych posadzek w Kościerzynie

  1. Pingback: Rewitalizacja posadzek w Kościerzynie zakończona!

Możliwość komentowania jest wyłączona.