Portugalskie inspiracje polskich „Dziołch”

Jak zaskakujące potrafią być korzenie współczesnego wzornictwa, możecie się przekonać na przykładzie naszych polskich „Dziołch”.  O swojej pracy nad projektem opowiedziały nam Anna Habasińska i Ewa Greczkowska, założycielki pracowni architektonicznej DoMilimetra.

in1

Młode projektantki ukończyły Wydział Architektury i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ich zawodowe losy połączyła pasja i zapał do kreowania wyjątkowych przestrzeni. Jako zespół docierały się podczas wspólnych projektów akademickich oraz stypendium w Porto.

Podróżując po Portugalii, Hiszpanii i Maroku doceniły urodę tradycyjnych wzorów: „Wszechobecne w tych krajach kafle ceramiczne, zwłaszcza biało-niebieskie azulejos, olśniły nas i zmieniły nasz pogląd na sztukę ludową” – przyznają. Zagraniczne doświadczenia postanowiły skonfrontować z rodzimą kulturą, m.in. angażując się w studencki projekt rewitalizacji kociewskich chałup we wsi Lalkowy.

A_poszukiwania formy

Projektując „Dziołchy” inspirowałam się strojami ludowymi oraz motywami z barwnych wycinanek, które w polskich chatach spopularyzowały się na przełomie XIX i XX wieku. Przykuły one moją uwagę walorami estetycznymi (czy też ozdobnymi), jak i pełnieniem funkcji magicznej – zwykle wymieniano je raz do roku, na wiosnę, co wiązało się z rytuałem przejścia, budzeniem przyrody do życia. Zależało mi, aby wzór ten wnosił do wnętrz odrobinę niezwykłości oraz lekkość, coś bliżej nieokreślonego i właśnie – magicznego.

Wycinanki tradycyjnie wykorzystywały symetrie: poziomą i pionową, łączenia oraz rytm. „Dziołchy” w bezpośredni sposób nawiązują do tych atrybutów, dzięki czemu powstał wzór o uniwersalnym zastosowaniu, nowoczesna forma ludowego stylu.

Cieszę się również, że udało się zachować delikatność i subtelność papierowej tancerki, mimo przeniesienia jej na pozornie ciężką, zimną i solidną cementową płytkę (szczególnie że ten materiał do wykańczania wnętrz jest obecnie bardzo modny). To pokazuje, jak elastyczna potrafi być tradycja ludowa, od dłuższego czasu obecna we współczesnym designie i architekturze – Anna Habasińska.

 

Anna Habasińska_z lewej_Ewa Greczkowska_z prawejAnna Habasińska (z lewej) i Ewa Greczkowska łączą wiedzę teoretyczną z praktyką i doświadczeniem, tak by wiernie ożywić pomysły i marzenia klientów. Odwołują się do własnej wyobraźni, odrzucając naśladownictwo, ale nie zamykając się na najbardziej szalone idee. Portfolio DoMilimetra zawiera koncepcje kafli, grafik, mebli, scenografii teatralnych, a nawet pływającej przystani dla windsurferów. Pozostają otwarte na każde zadanie, podejmują też wyzwania konkursowe w kraju i za granicą.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pozostałe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.