Płytki cementowe – Płytki Cementowe – Poradnik od Ekspertów – Część 4 – Jak ułożyć efektowny wzór?

Łazienka z piękne zaakcentowaną podłogą z płytek cementowych lub kuchnia w egzotycznym stylu to marzenie wielu osób, które przystępują do urządzenia lub remontowania mieszkania. Jednak, aby osiągnąć wymarzony efekt warto dokładnie omówić zagadnienie z ekipą montażową oraz sporządzić plan, który będzie pomocny w realizacji projektu.

Kafle cementowe ścienne

Ciekawe wnętrze z płytkami cementowymi -Wyjątkowe kafle cementowe na ścianie

Płytki cementowe pozwalają na zaczarowanie wnętrza – dzięki wzorom i kolorom można do własnego domu wprowadzić okruszek dalekiego świata. Wzory, które można ułożyć z płytek są przepiękne i trwałe.Za ich pomocą można kreować niesamowite obrazy na ścianach lub podłogach.
Co zrobić, aby wzór odzwierciedlał nasze wyobrażenia? Jak uniknąć błędów montażowych? Przede wszystkim podstawą w tworzeniu efektownego wzoru jest bardzo skrupulatne zaplanowanie prac oraz dobrze narysowany plan z zachowaniem odpowiedniej skali.

Cementowy patchwork

Ciekawe wnętrze z płytkami cementowymi -Wyjątkowe kafle cementowe na ścianie

Po dokonaniu wyboru płytek i zakupie ich, trzeba się skupić na pożądanym wzorze. To bardzo ważny punkt, ponieważ pozwala on na przeprowadzenie rewizji własnego projektu oraz na wprowadzenie ostatecznych poprawek. W ten sposób można upewnić się, że całość, po umocowaniu w wybranym miejscu będzie wyglądała idealnie.

Na początek trzeba dokonać dokładnego pomiaru podłogi lub ściany, czyli powierzchni, która będzie pokrywana płytkami. Następnie wybrany obszar przenosi się w skali na papier milimetrowy. Zamiast ołówka i kartki można skorzystać z programów komputerowych przeznaczonych do projektowania.

Najlepiej sprawdza się w tym darmowy symulator układania płytek cementowych. Jest on dostępny pod tym linkiem.

Ułóż swoje płytki na podłodze

Symulator układania płytek

Aby ułatwić sobie pracę można zaopatrzyć się w komplet płytek o takich samych wymiarach. Wtedy łatwiej rozrysować projekt na papierze.
Jeśli płytki zewnętrzne mają inne wymiary niż płytki wewnętrzne, wówczas rysunek musi oddawać te różnice. Jeśli środek ma zostać wykonany z płytek o wymiarach 20 cm x 20 cm, a brzegi z płytek o wymiarach 30 cm x 30 cm, w takiej sytuacji szerokość całego projektu wyniesie 120 cm.

Aranżacja - cementowe płytki podłogowe

Przedpokój z cementowymi płytkami

Nie należy prowadzić lamówki projektu aż do rogu pomieszczenia, nawet jeśli wszystko wskazuje, że tak być powinno. Nic nie jest idealnie proste, a płytki i tak w większości przypadków trzeba będzie przyciąć. Płytki skracane bezpośrednio na wzorze nie wyglądają dobrze i sugerują, że coś poszło nie tak, jak planowano. Dobrze jest więc zewnętrzne brzegi niejako okleić płytkami o spójnych kolorach. To zniweluje wrażenie krzywizn oraz nieestetyczny wygląd brzegów.

Symulator - zaprojektuj swoją podłogę

Symulator projekty

W pomieszczeniu o niestandardowych wymiarach lub kształtach układanie płytek zaczynamy od środka tego pomieszczenia. W przypadku pomieszczeń prostokątnych, znalezienie środka jest prostsze. Rozpoczynając pracę trzeba się upewnić, że dysponujemy odpowiednią ilością płytek na każdą ze stron.

Cementowe kafle rustykalne

Płytki cementowe – aranżacja II

Plan projektu musi zostać narysowany z zastosowaniem skali, inaczej jest niestety do niczego. Wszystkie braki lub błędy w rysunku wyjdą w przysłowiowym praniu, czyli podczas układania i cementowania płytek. Dlatego rysunek musi być bardzo dokładny i przejrzysty. Dzięki temu można uniknąć wielu nieporozumień z ekipą układającą wzór oraz dodatkowych kosztów płynących bezpośrednio z błędów montażowych.

Na koniec jeszcze jedna uwaga – podłoże, na którym mają zostać ułożone płytki musi być idealnie wyrównane.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kafle polskie, Polskie cementowe płytki podłogowe i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.