Płytki Cementowe – Poradnik od Ekspertów – Część 3 – Siedem rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz płytki cementowe

Płytki cementowe różnią się w wielu aspektach od ich bardziej rozpowszechnionego kuzyna, płytek ceramicznych. To właśnie te różnice często zaskakują kupujących a prawdą jest, że nikt nie życzy sobie takich niespodzianek w trakcie remontu.

Aranżacja z cementowymi płytkami

Aby zapobiec nieporozumieniom, postanowiliśmy opisać różnice, których warto być świadomym przed zakupem płytek cementowych:

1. Układając płytki cementowe, zastosuj bardzo wąski odstęp.

Ułóż płytki tak blisko siebie, jak jest to możliwe, aby powstała cienka szczelina, którą wypełnij płynnym cementem lub zaprawą. Maksymalne zmniejszenie odstępów sprawi, że wzór będzie ciągły a przestrzeń będzie wydawać się większa. Polecamy zachowanie odstępów szerokości 1/16” i zastosowanie zaprawy bezpiaskowej, która jest wymagana przy połączeniach między płytkami o szerokości mniejszej niż 1/8”.

2. Wybierz właściwy kolor fugi.

Płytki cementowe - produkcja
Płytki cementowe – produkcja

Możesz zdecydować się na zaprawę białą lub kolorową, jednak w takim przypadku polecamy identyczny lub jaśniejszy kolor niż najjaśniejszy odcień występujący we wzorze płytki.

Nie używaj czarnej fugi przy wzorach czarno-białych lub jasnych, ponieważ ciemna zaprawa może nieodwracalnie zabarwić jasne części płytki.

 

3. Zamawiając płytki z cementu, należy liczyć się z kosztem transportu wysokości 30-40% kosztu zamówienia, chociaż nie jest to reguła.

Płytki cementowe - forma
Płytki cementowe – forma

Zdarza się, że koszt dowozu może nawet przewyższyć cenę towaru w przypadku małych zamówień do niewielkich projektów, takich jak kominki, płytki nad zlewem lub nad kuchenką czy małe łazienki. Dodatkowo, koszt transportu wzrasta jeśli nie mieszkasz w pobliżu dużego miasta lub niedaleko dużych tras przewozowych. Płytki z cementu są ciężkie i zazwyczaj muszą być przewożone jako ładunek towarowy.

4. Jeśli masz taką możliwość, zdecyduj się na zakup płytek polerowanych.

Płytki cementowe - wlew farb
Płytki cementowe – wlew farb

Niestety większość fabryk ma w ofercie jedynie nieobrobione płytki, jednak na rynku działa obecnie co najmniej jeden wytwórca, który oferuje opcję nabycia płytek fabrycznie polerowanych. Mają one satynowy połysk, który imituje gładkość, jaką podłogi cementowe zyskują z czasem, jeśli są właściwie pielęgnowane oraz dzięki ścieraniu się wierzchniej warstwy podczas użytkowania.

5. Nieobrobione płytki można po ułożeniu nabłyszczać froterką, ale połysk nie pojawi się natychmiast.

Płytki cementowe - farba w formie
Płytki cementowe – farba w formie

Froterowanie usunie także fabryczne zacieki w miejscu styku kolorów na płytce, ale nie da się go wykonać na pionowych powierzchniach, na przykład ścianie za zlewem kuchennym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o polerowaniu cementowych płytek, przeczytaj wpis na naszym blogu. Warto również wiedzieć, że wypolerowane fabrycznie płytki są łatwiejsze w ułożeniu, ponieważ zaprawa nie przykleja się do ich gładkiej powierzchni.

6. Po ułożeniu, płytki powinny zostać pokryte specjalnym, wnikającym w szczeliny impregnatem.

Płytka cementowa - próba wody
Płytka cementowa – próba wody

Jest to konieczne, ponieważ tak jak w przypadku naturalnego kamienia, cementowe płytki są naturalnie porowate. Impregnat wnika w szczeliny i chroni cząsteczki cementu w płytce, tworząc na powierzchni barierę, uniemożliwiającą wchłanianie przez płytkę wody i powstawanie plam.

 

 

7. Przed położeniem impregnatu, postaraj się zdobyć jego próbkę i przetestuj go na dodatkowej płytce lub w niewidocznym miejscu, aby upewnić się że osiągniesz pożądany efekt.

Płytki cementowe - czyszczenie
Płytki cementowe – czyszczenie

Przy zastosowaniach impregnatu na pionowych powierzchniach, nakładaj go delikatnie przy użyciu gąbki, aby uniknąć powstawania zacieków.

 

 

Uwaga: zacieki na stykach kolorów są powszechne w kontrastowych wzorach płytek, takich jak połączenia bieli i czerni. Zacieki te powstają, kiedy płytki są wyjmowane na metalowych stojakach z wodnej kąpieli, która jest konieczna, aby wzmocnić kafelki. Woda zbiera pozostałości pigmentu i wraz z nimi ścieka w dół płytki. Ciemne pigmenty spływają po jasnych fragmentach, pozostawiając lekkie odbarwienie, które wysycha podczas suszenia płytki na stojaku. Jest to normalne i jest częścią procesu wytwórczego, jednak może nie wyglądać atrakcyjnie w dobrze widocznych miejscach z mocnym oświetleniem, takich jak ściana za zlewem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polskie cementowe płytki podłogowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.